Airshows
Technologie wojskowe na ILA 2022
  12 czerwca 2022

Tegorocznymi kluczowymi tematami na ILA są obronność i bezpieczeństwo, lotnictwo neutralne dla klimatu i loty kosmiczne. Te zaawansowane technologicznie segmenty są nie tylko źródłem wielu aktywności, ale także mają decydujący wkład w nasze codzienne życie. Bezpieczeństwo jest niezbędne dla wszechstronnej stabilności i podstawy pokoju, bogactwa i demokracji.

Podobnie jak w poprzednich latach Bundeswehra ponownie jest największym wystawcą na ILA. Mając na uwadze rosyjską inwazję na Ukrainę, wojskowy przemysł lotniczy nabiera coraz większego znaczenia. Przemysł lotnictwa wojskowego, dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom, pomaga zoptymalizować wyposażenie sił zbrojnych i zapewnić maksymalną ochronę swoim żołnierzom podczas operacji.

Wystawcy na ILA prezentują szeroką gamę produktów

Od 22 do 26 czerwca segment obrony i bezpieczeństwa ILA Berlin zaprezentuje, jak zaawansowane technologicznie rozwiązania wyglądają teraz i w przyszłości. Firmy, w tym Airbus Defence and Space, Airbus Helicopters, Boeing, Diehl Defence, Elbit, Hensoldt, Leonardo, Liebherr Aerospace, Lockheed Martin, MBDA, MTU Aero Engines, RUAG, Israel Aerospace Industries i Rafael Advanced Defense Systems zaprezentują swoje innowacje i produkty oraz usługi. Nacisk zostanie położony między innymi na samoloty i śmigłowce bojowe, pociski kierowane, systemy rozpoznania oraz rozwiązania wspomagające zarządzanie katastrofami i siły policyjne. Prezentacje na wystawie statycznej będą obejmować Eurofighter, A400M, Tornado, H145M, śmigłowiec bojowy Tiger, wielozadaniowy samolot bojowy F-35A typu stealth czy ciężkie śmigłowce 47F i CH-53K.

Centrum Wsparcia Wojskowego (MSC): współpraca Bundeswehry z przemysłem

W Wojskowym Centrum Wsparcia (MSC) w hali 3 Luftwaffe i przemysł zademonstrują, jak wspólnie pracują nad zapewnieniem gotowości operacyjnej samolotów i sprzętu. Obok siebie przedstawiciele firm i członkowie sił zbrojnych pokażą, jak ta współpraca przebiega. W 2022 roku MSC po raz pierwszy położy szczególny nacisk na zrównoważony społecznie i ekologicznie zrównoważony rozwój.

Defense Forum Air – platforma przyszłości lotnictwa wojskowego

Integracja międzyplatformowa, wykorzystanie AI oraz łączne wykorzystanie systemów załogowych i bezzałogowych to trendy w lotnictwie wojskowym. Podczas STAGE Defense Forum Air na żywo wysokiej rangi osobistości wojskowe i polityczne reprezentujące obronność i bezpieczeństwo oraz eksperci z dziedziny nauki i przemysłu obronnego będą wymieniać poglądy. Kluczowymi tematami będą współpraca między Bundeswehrą a przemysłem w zakresie wspierania systemów uzbrojenia powietrznodesantowego Bundeswehry, ich przyszły rozwój oraz spojrzenie na przyszłość Luftwaffe pod hasłem „Połączenie sił powietrznych”. Przyszły system lotnictwa bojowego (FCAS), najważniejszy europejski projekt przemysłowy pod względem polityki obronnej, odegra szczególną rolę w nadchodzących dziesięcioleciach. Na ILA 2018 prezesi Airbus Defence & Space i Dassault Aviation podpisali protokół ustaleń w sprawie wspólnego rozwoju tego nowego europejskiego systemu walki powietrznej, którego główną cechą jest integracja międzyplatformowa nowych i istniejących systemów. W międzyczasie Hiszpania dołączyła również do przemysłowego projektu latarni technologicznej, która oprócz samolotu bojowego obejmuje również nową generację systemów bezzałogowych oraz chmurę walki powietrznej.

Jednym z najważniejszych punktów programu na scenie będzie Sympozjum Myśliwców Przyszłości Generacji, które będzie poświęcone rozwojowi przyszłych samolotów bojowych. Odbędą się również wykłady i rundy dyskusyjne na temat cyfryzacji i łączności w Luftwaffe („połączenie z siłami powietrznymi”), wykorzystania sztucznej inteligencji w systemach uzbrojenia, zrównoważonego rozwoju i perspektyw przyszłej współpracy między Bundeswehrą a przemysłem.

Więcej szczegółów można znaleźć pod adresem: www.ila-berlin.com