Air-to-Air
Baltic Bees Jet Team – Air-to-Air
  1 grudnia 2015

Szczegóły

Operator
Baltic Bees Jet Team
Miejsce
Ryga, Poznań, International Airspace
Sprzęt foto
Canon EOS 1D X, Canon EF 24-105mm f/4 L IS UMS, Canon EF 100-400mm f/4-5.6 L IS USM

Baltic Bees Jet Team, czyli „bałtyckie pszczoły” to jeden z najmłodszych cywilnych zespołów akrobacyjnych. Zdążyli jednak sobie wyrobić renomę i są rozpoznawalni w całej Europie. Latają na 6 samolotach L-39 Albatros. Maksymalna prędkość tej maszyny to 900km/h, a prędkość wznoszenia to 22m/s. Samoloty Baltic  pomalowane są w charakterystyczne barwy zespołu nawiązujące do malowania pszczoły. Piloci Baltic Bees mają wylatane wiele godzin, w tym wiele na samolotach akrobacyjnych, a także wojskowych. Baltic Bees to zespół otwarty na publiczności – można z nimi odbyć lot akrobacyjny, co jest rzadkością w Europie.

Dzięki współpracy z zespołem mieliśmy okazję towarzyszyć pilotom podczas lotu z Łotwy do Poznania na pokładzie jednego z sześciu samolotów L-39. Startujemy z lotniska Jurmala (okolice Rygii) i przebijając chmury wznosimy się wysokość przelotową FL250. Podczas wznoszenia lecimy cały czas w formacji „Diamond Trail”, dwóch trójek wchodzących jedna w drugą, zachowując bardzo bliskie odległości między samolotami. Ja leciałem samolotem nr 5 razem z Valerym Sobolevem – była to najlepsza pozycja, aby fotografować zespół, gdyż podczas wznoszenia lub low-passu widoczne były wszystkie maszyny. We współpracy z Valerym prowadziliśmy także komunikację wewnątrz zespołu, aby uzyskać odpowiednie rezultaty fotograficzne. Lot myśliwcem to niesamowite przeżycie – zarówno pod kątem zdjęciowym, jak i wrażeń czy możliwości maszyny – można poczuć jej ogromną moc pomimo jej małych rozmiarów.

Zapraszamy do obejrzenia ujęć Air-to-Air z sesji zdjęciowej wykonanej z zespołem podczas dolotu na pokazy lotnicze Aerofestival (trasa Jurmala – Poznań) – znajdują się tutaj unikatowe zdjęcia, które nie były jeszcze prezentowane w internecie. Dodatkowo w galerii prezentujemy parę ujęć zrealizowanych we współpracy z zespołem podczas pokazów na lotnisku Poznań-Ławica. Zachęcamy także do lektury rozszerzonej wersji tekstu z zdjęciami w naszej publikacji w Przeglądzie Lotniczym 8/2015.

Naszym partnerem podczas zdjęć był:

468x60_proclubWypozyczalnia