Slovak International Air Fest 2012 to jedna z największych imprez lotniczych na Słowacji. Program zapowiada się naprawdę ciekawie, a na dodatek nieduża odległość (od Polski) miejscowości Sliać sprawia, że jest to bardzo dobra propozycja dla fanów lotnictwa.
Będąc patronem medialnym tej imprezy oraz bazując na swoim doświadczeniu z poprzednich edycji i innych wydarzeń z tego lotniska, postanowiliśmy napisać krótki poradnik fotograficzny, pomagający fotografować w trakcie tego wydarzenia.
Musimy zaznaczyć, że dane oraz informacje przez nas są napisane na podstawie naszych doświadczeń z 2011 roku.
Zacznijmy od przedstawienia krótkiej mapki z zaznaczonymi miejscami, które zostaną opisane.
Źródło mapy: Google Inc,. Notatki i znaczniki: Foto Poork.
Znacznik szary
Jest to lokalizacja głównego parkingu przy lotnisku. Stąd na miejsce (do głównej bramy) dotarcie zajmuje ok. 10-15 minut.
Znacznik czerwony
Miejsce dla publiczność. To najlepsze i najwygodniejsze naszym zdaniem miejsce. W przypadku dobrej pogody, słońce znajduje się po lewej stronie. Pokazy dynamiczne odbywają się blisko publiczności, a do fotografowania wystarczy obiektyw z ogniskową ok. 300mm. Plusem jest piękna sceneria w tle oraz duża różnorodność kadrów – start, kołowanie, pokaz, lądowanie… Na dodatek zlokalizowana jest tutaj wystawa statyczna, która w tym roku również zapowiada się bardzo obiecująco. Parę przykładowych zdjęć z tego miejsca:
Znacznik niebieski
Miejscówka „Północna”. Dobra miejsce do fotografowania startów lub niskich przelotów. Wymaga jednak dużej ogniskowej – ok. 300mm-400mm. Niestety w razie dobrej pogody jest to zły pomysł, gdyż zdjęcia będą robione pod słońce. Mimo tego, jest to miejsce, z którego można obserwować starty, a ujęcia wychodzą naprawdę zachwycająco. Przykładowe ujęcie:
Znacznik zielony
Zielony pasek to droga do tego miejsca, jedna z najbardziej „wygodnych”. Jeżeli udamy się jeszcze bardziej na północ (niż zaznaczone na mapie) nie będziemy mieli żadnej widoczności z powodu wysokich drzew i krzaków. Natomiast wzdłuż drogi pierwsze 500 metrów to wysoki płot, natomiast później występuje już tylko siatka, która umożliwia robienie ciekawych zdjęć. Oczywiście, do fotografowania tutaj konieczna będzie drabinka. Co do sprzętu – w zależności od pozycji samolotu (początek/środek/koniec pasa) i wielkości samolotu będziemy potrzebowali obiektywu o ogniskowej ok. 150mm-400mm. Warto wspomnieć, że w tym miejscu obserwujemy pokazy „od tyłu”, a przy startach/lądowaniach warto pokusić się o panning . Parę ujęć z tego miejsca:
Znacznik różowy
Parking zapasowy dla lotniska, oraz idealne miejsce do zaparkowania w przypadku korzystania z miejsca zaznaczonego na żółto i na zielono.
Znacznik zółty
Miejscówka „Na podejściu”. W tym miejscu najlepiej widać lądujące maszyny, które są bardzo blisko nas. Spokojnie wystarczy ogniskowa ok. 70mm. Miejsce dobre do fotografowania jedynie lądowań. Parę przykładowych ujęć:
Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Państwu fotografować podczas pokazów lotniczych na Słowacji oraz, że nasze rady się przydadzą. Do zobaczenia na SIAF 2012 !
Z lotniczym pozdrowieniem,
Zespół Foto Poork (www.foto.poork.pl)