Airshows
Royal International Air Tattoo 2012
  2 grudnia 2012

Zapraszamy na mocno spóźnioną relację z 41-go już RIAT w Fairford. W tym roku ze względu na olimpiadę pokazy odbyły się nietypowo w pierwszy weekend lipca. Tematem przewodnim imprezy był „Skylift” czyli wszystko związane z transportem powietrznym. Z tej okazji no płycie lotniska pojawił się ponownie po 5 latach przerwy Lockheed C-5B Galaxy, niestety tylko jako ekspozycja statyczna…ale pełnił za to dodatkową funkcję schronu przeciwdeszczowego 😉 Kolejnym gościem tym razem już latającym był MV-22B Osprey z US Marine Corps, który to także powrócił po 6 latach przerwy. Debiutu dokonała Japanese Air Defence Force która zaprezentowała KC-767J. Podczas pokazów oficjalną nazwę uzyskał Airbus A400M od tej pory będzie znany jako „Atlas”. Maszyny te uczestniczyły w grupowym przelocie transportowców w towarzystwie C-130, Vc-10, C-17. Z okazji 50 lecia panowania Elżbiety II miał miejsce przelot 27 BAE Hawk-ów w formacji E II R. Jednym z najrzadszych gości na wystawie statycznej był Northrop B-2A Spirit który pojawił się po prawie 10 latach przerwy.
Zespoły akrobacyjne reprezentowały Al Fursan „Rycerze” z Zjednoczonych Emiratów Arabskich latający na włoskich  Aermacchi MB-339NAT, koreańskie „Black Eagles” na  KIA T-50B, szwajcarskie Patrouille Suisse na swoich Northrop F-5E Tiger II. Nie zabrakło też oczywiście Red Arrows w zredukowanym składzie 7 samolotów.
Jednymi z samolotów pokazywanych w powietrzu były polskie Migi-29 z godłem Dywizjonu 303 z Mińska Mazowieckiego i Malborka i były to jak stwierdził prowadzący najbardziej zadymione (smoky) demonstracje w powietrzu całego weekendu. Oprócz Mig-ów, Polska wysłała do Anglii także śmigłowiec Mi-14 w okolicznościowym malowaniu z orką po obu stronach, prezentowany na wystawie statycznej. Obok polskich akcentów byli też stali bywalcy pokazów z Eurofighterem Typhoon, francuskim Rafale i szwedzkim Grippenem na czele. Para Tornad zaprezentowała symulowany atak na cele naziemne. Nie zabrakło również oldtimerów reprezentowanych przez Battle of Britain Memorial Flight.
Zapraszamy do ogladania i mamy nadzieje ze zawartość relacji zrekompensuje długi okres oczekiwania.