Airshows
Radom AirShow 2023
  1 września 2023

Szczegóły

Miejsce
Radom
Data
26 sierpnia 2023
Sprzęt foto
Canon EOS 7D Mark II, Canon EF 100-400mm f/4-5.6 L IS II USM

W dniach od 26 do 27 sierpnia 2023 roku, Radom stało się areną niesamowitego widowiska lotniczego – Radom AirShow 2023. Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę uczestników, zarówno z kraju, jak i z zagranicy, pragnących podziwiać spektakularne pokazy lotnicze oraz eksponaty związane z historią i współczesnością lotnictwa.

Niewątpliwie najważniejszym punktem imprezy były widowiskowe pokazy zespołów lotniczych i solistów znanych na całym świecie. Patrouille de Suisse – szwajcarski zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Szwajcarii, zaprezentował swoje niezrównane umiejętności w synchronicznych akrobacjach, tworząc na niebie wspaniałe malowanki z dymu. ZA Orlik, Cellfast Flying Team czy 3AT3 Team również zaprezentowały się w powietrzu znakomicie, prezentując najwyższy kunszt pilotażu lotniczego.

Radom AirShow to także czas, gdy w powietrzu można oglądać wiele pokazów solowych – głównie na samolotach F-16. Warto zwrócić uwagę na samoloty w różnych malowaniach z różnych krajów oraz sposób latania i demonstrowania umiejętności lotniczych – pokazy te pomimo wykonywania ich na tych samolotach bardzo różnią się od siebie techniką i wiązankami. Nie można zapomnieć też o gościnnych występach innych myśliwców jak F/A-18 czy Eurofighter Typhoon.

Tegoroczna edycja to także wiele pierwszych razów w Polsce – była to pierwsza publiczna prezentacja pokazu M-346 Demo Team oraz samolotu Casa C-295 w specjalnym „smoczym” malowaniu. Podobnie po raz pierwszy można było zobaczyć w dedykowanym pokazie niedawno zakupione przez Polski SIły Zbrojne śmigłowce AW-101, AW-149 czy najnowsze maszyny szkoleniowe FA-50, już w Polskim malowaniu.

Na ziemi, strefa naziemna imprezy ożywała dzięki prezentacjom historycznych i współczesnych samolotów. Od klasycznych myśliwców z okresu międzywojennego, przez legendarną PZL P.11c, aż po śmigłowce transportowe i bojowe, wszystko to przyciągnęło uwagę fanów lotnictwa i historii wojskowej. Odwiedzający mieli także możliwość przyjrzenia się wnętrzom niektórych maszyn oraz porozmawiania z pilotami i ekspertami lotniczymi. Na uwagę zasługuje wizyta KC-135, A-400M czy F-35 na wystawie statycznej.

Radom AirShow 2023 z pewnością pozostawiło niezatarte wrażenia w sercach uczestników. Dwa dni spektaklu lotniczego (+ dwa dni treningów i przylotów), wypełnione emocjami, ekscytacją i podziwem dla pilotów oraz maszyn, przypomniały wszystkim o fascynującym i wszechstronnym świecie lotnictwa. Organizatorzy zapowiedzieli, że kolejna edycja imprezy już jest w planach, a miłośnicy lotnictwa nie mogą się doczekać, aby znów zjednoczyć się pod niebem Radomia.