Military
NATO Tiger Meet 2019
  1 czerwca 2019

Szczegóły

Operator
NATO Tiger Meet 2019
Miejsce
Mont de Marsan
Sprzęt foto
Canon EOS 7D Mark II, Canon EOS 5D Mark III, Canon EF 24-105mm f/4 L IS UMS, Canon EF 100-400mm f/4-5.6 L IS USM

Baza lotnicza BA118 Mont-de-Marsan ostatnio otworzyła swoje progi dla jednych z najbardziej znanych ćwiczeń NATO – Tiger Meet. „Tiger Meet” to ćwiczenia lotnicze w z wykorzystaniem taktyki Air-to-Air i Air-to-Surface, pojazdów naziemnych, użyciem systemów walki radioelektronicznej, zagrożeń typu ziemia-powietrze czy identyfikacji celów. Przedsięwzięcie, pomimo swojej nazwy, nie jest oficjalną częścią programu NATO, lecz zostało tak nazwane ze względu na statki powietrzne z Sojuszu biorące w nim udział. Edycja w 2019 roku, która rozpoczęła się 13 maja i zakończyła 24 maja, zebrała wiele Eskadr w jednym miejsce – ponad 60 statków powietrznych i 13 śmigłowców brało aktywny udział w tym przedsięwzięciu.

Zaangażowanie w ćwiczenia widoczne było od pierwszych dni, kiedy po ceremonii otwarcia, wszystkie jednostki zamieniły papierowe plany w rzeczywistość – falami treningowymi, jedna po drugiej, godzina po godzinie. Plan na pierwszy tydzień to realizacja zadań metodycznych i intensywne szkolenie. Różne jednostki zostały przeszkolone w wielu rodzajach operacji, a także sposobie operowania różnych maszyn jako jedna zjednoczona operacja, podzielona na siły niebieskie i czerwone. Połączone i zintegrowane poranne misje COMAO, jak i popołudniowe Shadow Wave następowały jedna po drugiej w ciągły sposób.

Śmigłowce wykonywały misje typu PR (Personnel Recovery), CSAR (Combat Search and Rescue), CR (Combat Recovery), NCEO (Non-Combatant Evacuation Operation), wsparcia dla Sił Specjalnych czy transportu taktycznego. Niektóre z misji trwały ponad 4h z siłami specjalnymi na pokładzie, które transportowane były do terenów wysokogórskich lub nadmorskich, a tankowane były z wspierających jednostek.

Tegoroczni uczestnicy Tiger Meet to:

Jednostka Siły Powietrzne Samolot/śmigłowiec
EC 3/30 Armée de l’air Rafale C/B
ECE 01/30 Armée de l’air Rafale C/B
ECE 01/30 Armée de l’air Mirage 2000D
21° Gruppo Aeronautica Militare HH.212
XII Gruppo Aeronautica Militare EF2000 Typhoon
Ala 15 Ejército del Aire EF-18+ Hormet
Esq 301 Força Aérea Portuguesa F-16A/B MLU Fighting Falcon
TaktLwG 51 Luftwaffe Tornado ECR & IDS
AEW&CS NATO E-3A Sentry
230 Sqn Royal Air Force Puma HC.2
EHRA 3 Aviation légère de l’armée de terre SA 342 M Gazelle
814 NAS Royal Navy Merlin HM. MK2
EE 3/8 Armée de l’air Alpha Jet E
EDCA 36 Armée de l’air E-3F
5 RHC Aviation légère de l’armée de terre EC665 Tigre HAP
31 SMD Belgian Air Force F-16A/B MLU Fighting Falcon
1 JTS Luftstreitkräfte Saab 105Öe
GFD Learjet

 

Jako obserwatorzy zjawiły się dwa niemieckie Eurofighter Typhoon z TaktLwG 74 i 2F-16A/B MLU z Holandi, a także piloci i technicy z Turcji, Grecji, Holandii i USA.

Dzień treningowy kończył się późnym popołudniem, aby przenieść się do klasyczny aktywności towarzyskich tradycji Tiger Meet, gdzie kreatywność, zmysł artystyczny i spotkania z przyjaciółmi trwają do późnego wieczora. Aby każdy zachował trzeźwy umysł, po wyjechaniu z bazy patrole policji czekały z alkomatami i gotowe na przeprowadzenie wyrywkowych testów.

Tak jak każdego roku, nagrody zostały przyznane w różnych kategorieach, zaczynając od najlepszego tygrysiego malowania, a kończąc na najlepszym przebraniu. Przyznano także nagrodę Srebrnego Tygrysa, dla najbardziej aktywnej i najbardziej zaangażowanej Eskdary, która w tym roku przypadła do portugalskiej Esquadra 301!

Historia Srebrnego Tygrysa sięga 1977 roku – zgodnie z historyczną wojskową tradycją, zazwyczaj następuje wymiana prezentów pomiędzy wojskowymi jednostkami. Jednym z takich podarunków był właśnie Srebrny Tygrys, który został podarowany do RAF Benevolent. W późniejszych okresie był on symbolem zwycięstw podczas nieoficjalnej rywalizacji w ramach Tiger Meet, a zwycięzca otrzymywał go na cały rok, by przekazać do swojego następcy podczas kolejnej edycji. Każdy z zwycięskich załóg znaczy tą statuetkę drobną, srebrną tarczą na pamiątkę swojej wygranej.

Inne nagrody, które zostały przyznane to:

  • Najlepsza jednostka latająca i najlepsze tygrysie malowania – EC 3/30 ‘Lorraine’
  • Najlepszy uniform lotniczy – Austria
  • Najlepszy wynik sportowy – EC 01/30
  • Najlepsze przedsięwzięcie zespołowe – EHRA 3

Next year the Jaguares will host the NATO Tiger 2020 meeting on the BA11 base of Beja.

W następnym roku NATO Tiger Meet 2020 odbędzie się w Portugalii w bazie BA11 Beja. Do zobaczenia w Beja od 10 do 22 Maja 2020.

Autorzy: Gianluca Storti i Alberto Mocchetti