Szczegóły
Są samoloty ładne i brzydkie – to oczywiście kwestia gustu. Ale są także samoloty unikalne i wyjątkowe, tak jak najnowszy F-16 Demo Team z Belgijskich Sił Powietrznych w malowaniu pokazowym „Dark Falcon”. Czarny mat, kontrastowe skrzydła orła i znakomity pilot za sterami to naprawdę niesamowite połączenie, które będziemy mogli podziwiać przez najbliższe 3 lata na wielu pokazach lotniczych.
Pilot pokazowy Belgijskich Sił Powietrznych wybierany jest na 2-3 lata, a obecnie rolę taką pełni Sr Cpt. Stefan Darte z przydomkiem „Vador” nawiązującym do filmu Gwiezdne Wojny. W wojsku lata on już ponad 20 lat, a jego nalot na samolotach odrzutowych to ponad 3000h, co dało mu ogromne doświadczenie w wielu typach misji.
Po podjęciu decyzji o nominowaniu Sr Cpt. Darte do pokazów lotniczych każdy zajął się swoją częścią. Pilot przygotowywał program pokazu, a załoga naziemna opracowywała schemat malowania dla samolotu, który powinien być powiązany z Gwiezdnymi Wojnami – tak pojawił się pomysł na „Dark Falcon”, czyli nawiązanie do równie zwrotnego „Falcon Millenium”. Malowanie samolotu zajęło ponad 7 tygodni, a do namalowania wszystkich elementów użyto jedynie odcieni czerni, szarości i bieli. Na uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy belgijski myśliwiec pokazowy ma w pełni pomalowany nos – jest to trudny zabieg ze względu na to, iż wymaga on specjalnej farby, która nie przeszkadza w pracy radaru oraz nie będzie zdzierać się podczas wysokich przeciążeń (łącznie zastosowano 7 warstw). Na slotach można dostrzec napisy „Belgian Air Force”, które wyglądają jeszcze lepiej podczas lotów z małą prędkością, a na stateczniku pionowym można zauważyć charakterystycznego orła, który nawiązuje do tradycji 2. Skrzydła Myśliwskiego z bazy lotniczej Florennes. Nie można też zapomnieć o stateczniku poziomym, gdzie można dostrzec 2 belgijskie flagi, a aby podkreślić unikalność tej maszyny. Flagi te zmieniane są na barwy odwiedzanego kraju – podczas pokazów Radom AirShow będzie można dostrzec tam także Polską flagę.
W 2018 roku pilot miał zaplanowane łącznie 15 pokazów, a rozmawiając z nim oraz obserwując treningi, jestem pewien, że pokaz przypadł do gustu, a z pokazu na pokaz będzie co raz bardziej zapierał dech w piersiach.
Dzięki współpracy z Vadorem i Belgisjkimi Siłami Powietrznymi mieliśmy okazję fotografować tą maszynę podczas unikalnej sesji zdjęciowej Air-to-Air nad Belgią, a także w trakcie wielu pokazach lotniczych w Polsce i Europie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć poniżej.
Naszymi partnerami podczas zdjęć byli: