Military
Danish AirShow 2012 – pokazy dynamiczne
  15 czerwca 2012

Danish Air Show 2012 zorganizowane na lotnisku Aalborg w Danii w dniu 10 czerwca 2012 było świętem 100-lecia lotnictwa wojskowego królestwa Danii. Lista zaproszonych i potwierdzonych swoją obecnością maszyn wojskowych oraz grup akrobacyjnych z kilkunastu państw Europy, w tym Polski, zapowiadała świetną imprezę oraz święto lotnictwa w tym dniu. Niestety z powodu nieprzyjaznej aury w postaci całkowitego zachmurzenia, opadów deszczu, a przede wszystkim niskiej podstawy chmur, nie wszystko udało się zaprezentować licznie przybyłej publiczności.
W pokazach dynamicznych zaprezentowały się: duńskie siły powietrzne na F-16 w pokazie solo, jak również parą w symulowanym ataku bombowym na lotnisko, C-130 J-30 Herkules w indywidualnym pokazie oraz prezentacji desantu sprzętu przez otwartą rampę w trakcie lotu, belgijski F-16, szwedzki Jas-39 Gripen, niemiecki Eurofighter Typhoon, L-39 Albatros z Estonii, DC-47 Dakota, Supermarine Spitfire, Lynx MK 90B, EH-101 Merlin, Fennec oraz Eurocopter AS 532 UL COUGAR. Z grup akrobacyjnych: Patrouille Suisse, Krila Oluje, duńskie „Baby Blue” . Ze względu na pogodę holenderski F-16 „Orange” wykonał tylko dwa przeloty i zrezygnował z pokazu, nasz Mig-29 również niestety nie wystartował. Niska podstawa chmur nie pozwoliła zaprezentować się także Turkish Stars i Patrouille de France.
Pomimo chłodu i deszczu w tym dniu, warto było przybyć tyle kilometrów aby cieszyć się z bliskości maszyn choćby na wystawie statycznej, z której relację można również obejrzeć na łamach Foto Poork’a .