
Szczegóły
Baza lotnicza BA118 Mont-de-Marsan ostatnio otworzyła swoje progi dla jednych z najbardziej znanych ćwiczeń NATO – Tiger Meet. „Tiger Meet” to ćwiczenia lotnicze w z wykorzystaniem taktyki Air-to-Air i Air-to-Surface, pojazdów naziemnych, użyciem systemów walki radioelektronicznej, zagrożeń typu ziemia-powietrze czy identyfikacji celów. Przedsięwzięcie, pomimo swojej nazwy, nie jest oficjalną częścią programu NATO, lecz zostało tak nazwane ze względu na statki powietrzne z Sojuszu biorące w nim udział. Edycja w 2019 roku, która rozpoczęła się 13 maja i zakończyła 24 maja, zebrała wiele Eskadr w jednym miejsce – ponad 60 statków powietrznych i 13 śmigłowców brało aktywny udział w tym przedsięwzięciu.
Zaangażowanie w ćwiczenia widoczne było od pierwszych dni, kiedy po ceremonii otwarcia, wszystkie jednostki zamieniły papierowe plany w rzeczywistość – falami treningowymi, jedna po drugiej, godzina po godzinie. Plan na pierwszy tydzień to realizacja zadań metodycznych i intensywne szkolenie. Różne jednostki zostały przeszkolone w wielu rodzajach operacji, a także sposobie operowania różnych maszyn jako jedna zjednoczona operacja, podzielona na siły niebieskie i czerwone. Połączone i zintegrowane poranne misje COMAO, jak i popołudniowe Shadow Wave następowały jedna po drugiej w ciągły sposób.
Śmigłowce wykonywały misje typu PR (Personnel Recovery), CSAR (Combat Search and Rescue), CR (Combat Recovery), NCEO (Non-Combatant Evacuation Operation), wsparcia dla Sił Specjalnych czy transportu taktycznego. Niektóre z misji trwały ponad 4h z siłami specjalnymi na pokładzie, które transportowane były do terenów wysokogórskich lub nadmorskich, a tankowane były z wspierających jednostek.
Tegoroczni uczestnicy Tiger Meet to:
Jednostka | Siły Powietrzne | Samolot/śmigłowiec |
EC 3/30 | Armée de l’air | Rafale C/B |
ECE 01/30 | Armée de l’air | Rafale C/B |
ECE 01/30 | Armée de l’air | Mirage 2000D |
21° Gruppo | Aeronautica Militare | HH.212 |
XII Gruppo | Aeronautica Militare | EF2000 Typhoon |
Ala 15 | Ejército del Aire | EF-18+ Hormet |
Esq 301 | Força Aérea Portuguesa | F-16A/B MLU Fighting Falcon |
TaktLwG 51 | Luftwaffe | Tornado ECR & IDS |
AEW&CS | NATO | E-3A Sentry |
230 Sqn | Royal Air Force | Puma HC.2 |
EHRA 3 | Aviation légère de l’armée de terre | SA 342 M Gazelle |
814 NAS | Royal Navy | Merlin HM. MK2 |
EE 3/8 | Armée de l’air | Alpha Jet E |
EDCA 36 | Armée de l’air | E-3F |
5 RHC | Aviation légère de l’armée de terre | EC665 Tigre HAP |
31 SMD | Belgian Air Force | F-16A/B MLU Fighting Falcon |
1 JTS | Luftstreitkräfte | Saab 105Öe |
GFD | – | Learjet |
Jako obserwatorzy zjawiły się dwa niemieckie Eurofighter Typhoon z TaktLwG 74 i 2F-16A/B MLU z Holandi, a także piloci i technicy z Turcji, Grecji, Holandii i USA.
Dzień treningowy kończył się późnym popołudniem, aby przenieść się do klasyczny aktywności towarzyskich tradycji Tiger Meet, gdzie kreatywność, zmysł artystyczny i spotkania z przyjaciółmi trwają do późnego wieczora. Aby każdy zachował trzeźwy umysł, po wyjechaniu z bazy patrole policji czekały z alkomatami i gotowe na przeprowadzenie wyrywkowych testów.
Tak jak każdego roku, nagrody zostały przyznane w różnych kategorieach, zaczynając od najlepszego tygrysiego malowania, a kończąc na najlepszym przebraniu. Przyznano także nagrodę Srebrnego Tygrysa, dla najbardziej aktywnej i najbardziej zaangażowanej Eskdary, która w tym roku przypadła do portugalskiej Esquadra 301!
Historia Srebrnego Tygrysa sięga 1977 roku – zgodnie z historyczną wojskową tradycją, zazwyczaj następuje wymiana prezentów pomiędzy wojskowymi jednostkami. Jednym z takich podarunków był właśnie Srebrny Tygrys, który został podarowany do RAF Benevolent. W późniejszych okresie był on symbolem zwycięstw podczas nieoficjalnej rywalizacji w ramach Tiger Meet, a zwycięzca otrzymywał go na cały rok, by przekazać do swojego następcy podczas kolejnej edycji. Każdy z zwycięskich załóg znaczy tą statuetkę drobną, srebrną tarczą na pamiątkę swojej wygranej.
Inne nagrody, które zostały przyznane to:
- Najlepsza jednostka latająca i najlepsze tygrysie malowania – EC 3/30 ‘Lorraine’
- Najlepszy uniform lotniczy – Austria
- Najlepszy wynik sportowy – EC 01/30
- Najlepsze przedsięwzięcie zespołowe – EHRA 3
Next year the Jaguares will host the NATO Tiger 2020 meeting on the BA11 base of Beja.
W następnym roku NATO Tiger Meet 2020 odbędzie się w Portugalii w bazie BA11 Beja. Do zobaczenia w Beja od 10 do 22 Maja 2020.
Autorzy: Gianluca Storti i Alberto Mocchetti
This is most likely a TimThumb permissions error.
Go to the Justified Image Grid settings, TimThumb & CDN tab. Click check permissions then click 0755 or 0777 to see if that works (or do it manually via FTP, on the files and folders it lists there in case chmod fails). You can disable TimThumb with the 'Use TimThumb' setting and the option 'No'.
Also read the troubleshooting guide in the documentation on what else to do, especially if you are using Hostgator!
If you are using a Better WP Security plug-in go to the Better WP Security settings, System Tweaks, Filter Suspicious Query Strings: Disable
Tip: Install the official WP plugin 'Jetpack' by Automattic and enable 'Photon'. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users. It's an excellent TimThumb alternative and will make your images load faster. Note that you won't be able to use special effects due to cross-domain security limitations. Read more at: jetpack.me